Anatomia 3 tematy

 0    33 フィッシュ    kubaczarnecki
mp3をダウンロードする 印刷 遊びます 自分をチェック
 
質問 język polski 答え język polski
Z jakich dwóch części składa się aparat głosowy?
学び始める
Części motorycznej i głosotwórczej.
Co wchodzi w skład części motorycznej aparatu głosowego?
学び始める
- Płuca - Drzewo oskrzelowe - Tchawica - Część podgłośnieniowa krtani
Co wchodzi w skład części głosotwórczej aparatu głosowego?
学び始める
- Część nagłośnieniowa krtani - Gardło dolne, środkowe, górne - Jama ustna z kanałami nosowymi - System komór rezonacyjnych
Jakie elementy stanowią „granice" między częścią motoryczną, a głosotwórczą aparatu głosowego?
学び始める
Głośnia wraz z fałdami głosowymi (są dwa) i więzadłami.
Jaki jest skoordynowany zespół następujących czynności w procesie emisji głosu?
学び始める
- Oddech - Fonacja - Rezonans - Artykulacja, której następstwem jest dykcja.
Jak nazywamy oddech stosowany podczas emisji głosu?
学び始める
Oddech dynamiczny (całościowy)
Wyjaśnij czym różni się oddech stonowany od oddechu dynamicznego (całościowego).
学び始める
Oddech stosowany w emisji głosu to oddech dynamiczny (całościowy), różniący się od oddechu statycznego, którym oddychamy od chwili urodzenia. W oddechu dynamicznym napełniane są wdychanym powietrzem całe przestrzenie płuc.
Jakie mięśnie wspierają proces oddechu dynamicznego?
学び始める
W oddechu dynamicznym napełniane są wdychanym powietrzem całe przestrzenie płuc, a pomagają w jego realizacji wszystkie mięśnie ułożone wokół płuc (mięśnie międzyżebrowe) i podbrzusza na czele z najważniejszym i największym mięśniem wdechowym - przeponą.
Jak nazywa się system połączonych, współpracujących ze sobą mięsni w akcie oddechu dynamicznego?
学び始める
Tłocznia brzuszna
Wyjaśnij na czym polega fonacja.
学び始める
jest procesem tworzenia się głosu na fałdach głosowych (bez udziału aparatu artykulacyjnego!), i jej efektem jest szmer. Powietrze przedzierając się z płuc przez szparę głośni wprawia w ruch fałdy głosowe.
Wyjaśnij na czym polega artykulacja.
学び始める
jest procesem tworzenia się głosek artykułowanych (sylab, wyrazów, tekstu), czego wypadkową jest dykcja. Aby zarówno artykulacja, jak i dykcja były poprawne, potrzebna jest wzorowa praca narządów artykulacyjnych, które usytuowane są w jamie ustnej.
Jaki jest podział właściwy komór rezonacyjnych w ludzkim ciele?
学び始める
Mamy komory górne i dolne (oddziela je głośnia).
Czym jest głośnia?
学び始める
Szpara głosowa, tworzona przez fałdy głosowe.
Rezonator dolny, to ogólnie rzecz biorąc, ...A.. Górny rezonator, zwany też ...B.. obejmuje trzy komory rezonansowe: - ...C.. - ...D.. - ...E..
学び始める
A - klatka piersiowa B - nasadą C - gardło wraz z nagłośniową częścią krtani D- jamę ustną; E- jamę nosową
Który rezonans stwarza większe możliwości zmian barwy głosu? Rezonans głowy (górny) czy rezonans klatki piersiowej (dolny)?
学び始める
Rezonans głowy
Gardło górne wraz z jamą nosową stanowią bezpośrednio komunikujące się komory rezonacyjne. Jakie znaczenie fizjologiczne w kontekście emisji głosu odgrywa gardło górne?
学び始める
Gardło górne jest jamą rezonacyjną, która może zmieniać pojemność dzięki działaniu mięśni zwierającego pierścienia gardłowego. Jedne tony harmoniczne zawarte w dźwięku zostają wzmocnione, inne zaś stłumione.
Czym charakteryzuje się zdrowy rezonans?
学び始める
Prawidłowy rezonans charakteryzuje się swobodnym drganiem części kostnych czaszki oraz współdrganiem powietrza zawartego w komorach rezonacyjnych. Rezonans jest tym swobodniejszy, im mniej jest „pchany", tj. wymuszony jak gdyby „na siłę".
Co to jest rejestr w ludzkiej skali głosowej?
学び始める
Rejestrem w ludzkiej skali głosowej nazywamy szereg kolejnych dźwięków wydobywanych przy pomocy tego samego, jednakowego mechanizmu.
Krytyczny odcinek skali, obejmujący dwa lub trzy dźwięki, w obrębie których dokonuje się przejście z jednego sposobu wydobycia dźwięku na drugi, nosi nazwę...
学び始める
progu rejestrowego lub tonów przejściowych.
Uzupełnij puste luki: Rezonans piersi i dynamika forte wiążą się z rejestrem ...A.., a rezonans głowy i dynamika piano - z rejestrem ...B..
学び始める
A - całościowym B - brzeżnym
Jaka jest charakterystyka głosu głowowego?
学び始める
Głos głowowy, cienki i delikatny, z natury lżejszy i bardziej zwrotny, decyduje bowiem o ruchliwości i elastyczności głosu, a tym samym umożliwia wszelkie zmiany dynamiki.
W opisie samogłosek uwzględnia się (wymień 3):
学び始める
1. układ podniebienia miękkiego 2. ruchy języka w kierunku poziomym i pionowym 3. układ warg
W aspekcie wokalistyki głównymi cechami samogłosek są ...A.. i ...B.. O wielkości ...A.. i jego zmianach decyduje przede wszystkim większe lub mniejsze opuszczenie ...C.., a poza tym układ ...D.. (wysoki lub niski) i w pewnym stopniu układ ...E...
学び始める
A - Wolumen B - Barwa C - Żuchwy D - Języka E - Warg
Analizując i kwalifikując zaś spółgłoski, uwzględnia się następujące ich cechy: (wymień 5)
学び始める
1. bierne lub czynne zachowanie się więzadeł głosowych, 2. położenie podniebienia miękkiego, 3. stopień zbliżenia narządów mowy, 4. miejsce artykulacji, 5. położenie środkowej części języka
Główną rolę w procesie artykulacji odgrywają ...A.., a wśród nich ruchome: ...B.., ...C.., ...D.., ...E.. - najważniejszy w kontekście ruchliwości w aspekcie kształtowania i rozwoju techniki wokalnej oraz narządy nieruchome: ...F.., ...G.. oraz ...H...
学び始める
A - narządy artykulacyjne B - żuchwa C - wargi D - podniebienie miękkie E - język F - zęby G - szczęka górna H - podniebienie twarde
W myśl podziału spółgłosek na strefy artykulacyjne wykorzystuje się te, należące do pierwszej i drugiej strefy takie jak: ...A.. - z pierwszej strefy oraz ...B.. - z drugiej strefy.
学び始める
A - m, b, p, w B - t, n, l, s, d, c
le i jakie mogą być długości podniebienia miękkiego? Która jest najlepsza?
学び始める
Wyróżnia się trzy długości podniebienia miękkiego: długie - najbardziej korzystne w aspekcie kształcenia głosu, średnie i krótkie.
Co oznacza skrót od metody SPM?
学び始める
Stymulacja podniebienia miękkiego.
Jakie głoski to tak zwane stymulatory pracy podniebienia miękkiego?
学び始める
Samogłoska i oraz spółgłoski g, k, s ze względu na swe szczególne cechy artykulacyjne zostały wyodrębnione jako tzw. stymulatory pracy podniebienia miękkiego w odniesieniu do pozostałych głosek.
ai, ei, oi, ui to przykłady...
学び始める
Dyftongów
W zależności od położenia podniebienia miękkiego dzieli się spółgłoski na:
学び始める
Ustne i nosowe
Głoski zwarte są głoskami chwilowymi; artykulację głosek szczelinowych można przedłużyć bez zmiany ich barwy. Podaj przykład takiej głoski.
学び始める
S
Co to znaczy, że artykulacja jest dorsalna? Górna c
学び始める
Górna część języka przywiera płasko.

コメントを投稿するにはログインする必要があります。