HISZT_GRE_terminy_2

 0    21 フィッシュ    naciak3
mp3をダウンロードする 印刷 遊びます 自分をチェック
 
質問 język polski 答え język polski
STYL MOKRYCH SZAT
学び始める
styl, w którym rzeźbione szaty sprawiały wrażenie mokrych i przylegających do ciała. I można było przedstawiać nagie panie, udając, ze są ubrane.
TECHNIKA CHRYZELEFANTYNY
学び始める
rzeźba klas., technika rzeźb. w staroż., używano kość słoniową, złotą blachę (np. inkrustowaną kamieniami szlach.) posągi stały w świątyniach – materiały były kradzione – prace nie przetrwały. 1-wsi artyści: Dipojnos, Skyllis. Przykład: Zeus (cud świata).
KANON POLIKLETA
学び始める
Kanon (gr. miara, reguła, wzorzec), Stopa=1/6 ciała, głowa=1/8, dłoń=1/10, wielkości to wielokrotnościami modułu- szerokość palca u ręki. Zastosowanie kanonu i kontrapostu: Doryforos (450 r. p.n.e.); Stosowany do Lizypa (IV wiek p.n.e.).
KONTRAPOST
学び始める
rzeźba klasyczna, sposób ustawienia postaci tak, iż cały ciężar jej ciała opiera się na jednej nodze, podczas gdy druga jest odciążona i lekko wspiera się na ziemi.
PROSKENION
学び始める
(pro- z przodu) w teatrze greckim podest przed skene, odpowiednik współczesnej sceny, pojawił się na przełomie V i IV w. p.n.e., a upowszechnił się w II w. p.n.e.
SKENE
学び始める
w teatrach greckich początkowo drewniany, później kamienny budynek usytuowany naprzeciw widowni (theatronu) wzdłuż linii stycznej do orchestronu.
TEATRON
学び始める
widownia w kształcie dużego (większego od półkola) wycinka koła.
PERYKLES
学び始める
ateński polityk, retor, reformator ateńskiej demokracji. Rozszerzył i wzmocnił ustrój demokratyczny, otaczał opieką filozofów i artystów. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczał na budowę wspaniałych gmachów (Partenon 447–438 p.n.e., Propyleje).
ORCHESTRA
学び始める
nazwa półkolistego placu w teatrach greckich i rzymskich, znajdującego się pomiędzy sceną a widownią. Była to centralna część teatru.
AKROPOL
学び始める
(akro-wysoki, polis-miasto); architektura klasyczna. Ufortyfikowane wzgórze, później miejsce kultu (świątynie zniszczyły wojny perskie). Perykles (powierzając ją Fidiaszowi, Iktionosowi, Mnesiklesowi i Kallikratesowi) odbudował je.
SYSTEM HIPPODAMEJSKI
学び始める
Uwzgl. warun. natur., perspektyw. rozwój i funkcjonalność. Gł. ulice wzdł. osi pn-pd, kwartały: wsch-zach, pod k. prostym. Centrum -ośr. admin-handl (agora), kultowy (akropol), reszta mieszkalna +gimnazjon, teatr. Przykłady: Milet, Aleksandria, Rodos
PEPLOS
学び始める
strój kobiecy bez rękawów, uszyty z jednego prostokątnego kawałka tkaniny wełnianej spiętego na ramionach fibulami. Szerokość tkaniny po złożeniu jej wzdłuż, równa była odległości między łokciami przy wyciągniętych poziomo rękach
HIPPODAMOS Z MILETU
学び始める
urbanista i matematyk grecki, wymyślił precyzyjne zasady przebudowy miast. Przyjaciel Peryklesa. Prawdopodobnie był głównym autorem planu odbudowy rodzinnego Miletu ok. 479 p.n.e. po zniszczeniach dokonanych przez Persów.
HIMATION
学び始める
Himation był prostokątnym kawałkiem tkaniny pełniącym rolę peleryny. Noszony zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, nakładany był na chiton i drapowany w fałdy.
CHITON
学び始める
koszula lniana lub wełniana z krótkimi rękawami noszona w starożytnej Grecji, pochodzenia fenickiego
ERECHTEJON
学び始める
świątynia w porządku jońskim zbudowana na cześć bohatera Erechteusza, poświecona Atenie Polias i Posejdonowi.
APTEROS
学び始める
nieduża świątynia z V w. p.n. e, Akropol. Projekt prawdopod. Kallikratesa. Kult Ateny Zwycięskiej (przydomek „Nike”), potem dla odróżnienia Nike Apteros = Nike Bezskrzydła (wg. legendy oderwane by została w mieście). Najlepiej zachowana świątynia jońska.
PARTENON
学び始める
w centrum Akropolis, budowa 447-432 p.n.e. Proj. Iktinos i Kallikrates, rzeźby: Fidiasz. Biały marmur pentelicki. Poświęcona Atenie Partenos (Dziewicy). Przykład porz. Doryckiego, ale z elem. porz. jońskiego (kolumny w śr i fryz Panatenajski).
PROPYLEJE
学び始める
Brama, najsłynniejsze propyleje- wejście na Akropol. Bud: 437-432 r. p.n.e. (niedokończona). Proj. Mnesikles, porządek dorycki, marmur. Wzorzec dla podobnych budowli. W Fasada: 6 kolumn.Cz. pn: „Pinakoteka” obrazy: Polignota, Aglaofona i Timajnetosa.
TETRASTYLOS
学び始める
typ budowli, najczęściej świątyni, z czterema kolumnami umieszczonymi od frontu
FRYZ PANATENAJSKI
学び始める
(Pananteje-święto ku czci Ateny od 24 do 29 Hekatombajonu, czyli dziś lipiec/sierpień). Na wys. 11,0 m powyżej stylobatu. Ukazuje procesję: 400 postaci ludzkich i 200 zwierzęcych - mieszkańcy Aten

コメントを投稿するにはログインする必要があります。