Imperium Rzymskie

 0    60 フィッシュ    jumpstylegreat
mp3をダウンロードする 印刷 遊びます 自分をチェック
 
質問 język polski 答え język polski
Prowincje
学び始める
Tereny podbite przez rzymian leżące poza Italią (Rzym)
Namiestnicy
学び始める
Rządzili prowincjami najczęściej zostawali nimi konsulowie i pretorzy w drodze losowania(Rzym)
Powstanie Spartakusa
学び始める
w I w p.n. e (Rzym)
Sieciarz
学び始める
Miał jedynie trójząb, sztylet oraz sieć, za pomocą której krępował i powalał na ziemię wrogów.(Rzym)
Samnita
学び始める
To nazwa pochodząca od zamieszkującego Italię plemienia Samnitów, którego członkowie byli pierwszymi gladiatorami w Rzymie. Samnici walczyli w tradycyjnym uzbrojeniu-nosili hełmy z grzebieniami, nagolenice, duże prostokątne tarcze oraz proste miecze.(Rzym)
Triumf
学び始める
Uroczysty przemarsz dowódcy z wojskiem przez główne ulice Rzymu. Najważniejszą część pochodu stanowiło przejście pod łukiem triumfalnym. Pochód triumfalny odbywał się zawsze według ścićle określonego porządku. 1. Wprowadzenie białych wołów przeznaczonych na ofiarę. 2. Prezentacja najcenniejszych łupów wojennych. 3. Pochód skutych łańcuchami jeńców, prowadzonych przez rzymskich żołnierzy. 4. Przemarsz legionistów śpiewających pieśni chwalące bogów. 5. Wjazd zwycięskiego wodza na rydwanie zaprzężo
71 r. p.n.e.
学び始める
Klęska powstania Spartakusa.
44 r. p.n.e.
学び始める
Śmierć Juliusza Cezara (morderstwo)
31 r. p.n.e.
学び始める
bitwa pod Akcjum
48 r. p.n.e.
学び始める
bitwa pod Farsalos
Gajusz Juliusz Cezar
学び始める
100-44 r. p.n.e. Był wybitnym rzymskim wodzem, politykiem i pisarzem. Sprawował także urząd konsula. Dokonał podboju Galii, a następnie po wieloletniej wojnie domowej w 44r. p.n.e. został dożywotnim dyktatorem. Przeprowadził szereg reform, które miały ograniczyć wyzysk w podbitych prowincjach. Wprowadził również zmiany w sposobie liczenia dni i miesięcy, wzorowane na kalendarzu egipskim. Dzięki Cezarowi w Europie zaczęto używać kalendarza, nazwanego od imienia władcy- juliańskim. W wyniku spisku
pax romana
学び始める
pokój w części świata podbitej prze Rzymian
pryncypat
学び始める
Monarchia jako princeps. Łączył wiele funkcji urzędniczych. Upozorowanie republiki. System monarchiczny. Princeps senatus- Oktawian jako pierwszy w senacie. Zbudował liczne teatry, łaźnie oraz bibliotekę.
Oktawian
学び始める
63 r. p.n.e.- 14 r. n.e. Był adoptowanym synem Cezara. Po jego śmierci razem z Markiem Antoniuszem i Lepidusem pokonał morderców przybranego ojca, a następnie podzielił państwo na trzy części. W wojnie domowej, która wybuchła po kilku latach, zwyciężył Lepidusa, a następnie w bitwie pod Akcjum w 31 r. p.n.e.- Marka Antoniusza. W ten sposób stał się jedynym władcą Rzymu. Ogłosił wówczac pokój i zaczął wspierać rozwój gospodarczy oraz kulturalny państwa. Za panowania Oktawiana w Rzymie zbudowano l
romanizacja
学び始める
Proces przejmowania przez podbite ludy kultury rzymskiej i języka łacińskiego.
Rzymskie drogi
学び始める
Rzymska sieć dróg była jednym z największch osiągnięć starożytnych inżynierów. Przyczyniła się do rozwoju handlu oraz poczty cesarskiej, która zapewniała łączność między podbitymi ziemiami i państwem rzymskim. Ponad to sprzyjała szybkiemu przemieszczaniu się armii. Technikę budowy dróg Rzymianie przejęli od Etrusków, jednak przez stulecia znacznie ją udoskonalili. Zastosowali tunele i kamienne mosty umożliwiające poprowadzenie dróg nawet przez pasma górskie i nad rzekami.
limes
学び始める
Rzymskie fortyfikacje graniczne-limes- składały się z warowni oraz wałów umocnionych fosami, wieżami strażniczymi i palisadami. Z czasem część warownych obozów legionów przekształciła się w większe osady. (Rzym)
Szlak bursztynowy
学び始める
Zaczynał się nad Dunajem, a kończył nad Morzem Bałtyckim i prowadził przez ziemię dzisiejszej Polski.
Forum Romanum
学び始める
Plac, który stanowił centrum Rzymu. Życie polityczne i towarzyskie Rzymu toczyło się przede wszystkim na Forum Romanum. Znajdowały się tam świątynie, miejsce obrad senatu oraz budynek, w którym odbywały się posiedzenia sądu.
Jakie ważne obiekty mieściły się na Forum Romanum?
学び始める
Świątynia Westy, Świątynia Boskiego Juliusza, Świątynia Zgody, Basilica Julia-miejsce posiedzeń sądu, Rostra-mównica, Kuria-miejsce obrad senatu
142 r. p.n.e.(Rzym)
学び始める
wzniesienie kamiennego mostu na Tybrze
72 r. n.e. (Rzym)
学び始める
początek budowy Koloseum
79 r. n.e. (Rzym)
学び始める
zniszczenie Pompejów
30 r. p.n.e. (Rzym)
学び始める
Oktawian władcą Imperium Rzymskiego
106 r. n.e. (Rzym)
学び始める
podbój Dacji
122 r. n.e. (Rzym)
学び始める
budowa Wału Hadriana
Wał Hadriana
学び始める
Powstał na początku II w. n.e. w Brytanii. Chronił posiadłości rzymskie przed atakami wojowniczych plemion szkockich.
terma
学び始める
łaźnia publiczna
Dom bogatego Rzymianina
学び始める
Siedziby zamożnych Rzymian były budowane na planie prostokąta. Niektóre miały tylko parter, inne-kilka pięter. W domu bogatego Rzymianina znajdowały się: Sypialnie i pokoje do pracy- umieszczano wokół atrium, kuchnia-znajdowała się w dużej odległości od jadalni. Przyrządzano w niej ulubione dania RZymian skłądające się z warzyw, mięsa, ryb i owoców morza, perystyl-to wewnętrzny dziedziniec otoczony kolumnami podtrzymującymi dach, atrium- było najważniejszym pomieszczeniem w domu rzymskim, pokry
Jowisz
学び始める
Najważniejszy rzymski bóg, sprawował władzę nad bogami i ludźmi.
Mars
学び始める
Bóg wojny, uznawanego za ojca Romulusa.(Rzym)
Westa
学び始める
Opiekunka domowego ogniska. W rzymskiej świątyni bogini nieustannie płonął ogień-symbol pomyślności Rzymu. Gdyby zgasł, oznaczołoby to, że miastu grozi nieszczęście. Dlatego przez cały czas płomienia pilnowały kapłanki zwane westalkami.
Mozaiki
学び始める
Tworzono z różnych drobnych kamieni, kawałków szkła lub ceramiki. Zazwyczaj przedstawiały zwierzęta, sceny z życia mieszkańców Imperium Rzymskiego oraz ważne wydarzenia historyczne.
Akwedukty
学び始める
Pierwsze akwedukty zostały wzniesione na Bliskim Wschodzie przez Asyryjczyków. Wodociągi tego typu stały się jednak najbardziej popularne w czasach rzymskich. Rzym zaopatrywało w wodę kilka akweduktów o łącznej długości ponad 400 km, z czego tylko nieco ponad 40 km przebiegało nad powierzchnią ziemi. Przy budowie wodociągu wykorzystywano naturalne ukształwotanie terenu. Wysokie arkadowe wiadukty umożliwiały pokonywanie wąwozów i rzek. Rury doprowadzające wodę były wykonane z terakoty lub marmuru
Sztuki plastyczne (Rzym)
学び始める
-płaskorzeźby -rzeźby -grafiti -mozaiki -popiersie
Architektura rzymska
学び始める
-akwedukt -mosty -drogi -Koloseum(amfiteatr) -świątynie(Panteon) -termy (łaźnie) -posągi (bóstwa) -łuki Triumfalne
Kodeks Justyniana
学び始める
Zbiór nowych i starych praw "Prawo nie działa wstecz", "Nie ma przestępstwa, gdy nie ma opisanego je przepisu prawa".
Prawo (Rzym)
学び始める
Ogłoszone w V w. p.n.e. w formie Prawa XII tablic, w okresie republiki prawo było uzbogacone o zarządzenia urzędników; w okresie cesarstwa kluczową rolę odgrywał władca.
Wergiliusz
学び始める
70-19 r. p.n.e. Jest uważany za największego rzymskiego poetę. Urodził się w północnych Włoszech, ale po utracie rodzinnego majątku przeniósł się do Rzymu. Tam wydał zbiór wierszy zatytułowany "Bukoliki", dzięki któremu stał się sławny. Do najwięksych dzieł Wergiliusza należy poemat "Eneida".
Owidiusz
学び始める
43 r. p.n.e.-18 r. n.e. Był człowiekiem wykształconym i zamożnym. W swojej poezji wychwalał przede wszystkim uroki ludzkiego istnienia. Tworzył utwory o tematyce miłosnej, a także teksty opisujące powstanie niektórych roślin, zwierząt i ciał niebieskich. W 8 r. n.e. został wygnany z Rzymu przez Oktawiana Augusta i osiadł na wybrzeżu Morza Czarnego, gdzie spędził ostatnie lata życia.
Horacy
学び始める
65-8 r. p.n.e. Był synem wyzwolonego niewolnika. Podczas wojny domowej, która wybuchła po śmierci Juliusza Cezara, walczył po stronie zwolenników republiki. Stracił wówczas cały majątek. Dzięki pomocy finansowej rzymskiego arystokraty-Mecenasa- Horacy mógł się poświęcić tworzeniu poezji. głosił zasadę carpe diem, co dosłownie oznacza "chwytaj dzień". Zachęcał w ten sposób do cieszenia się każdym momentem w życiu.
Mecenas
学び始める
Udzielał pomocy finansowej rzymskim twórcom.
449 r. p.n.e.
学び始める
ogłoszenie Prawa XII tablic
29 r. p.n.e.
学び始める
początek prac Wergiliusza nad "Eneidą"
125 r. n.e.
学び始める
budowa rzymskiego Panteonu
ok. 7-4 r. p.n.e.
学び始める
narodziny Jezusa
313 r. n.e.
学び始める
Edykt mediolański
392 r. n.e.
学び始める
chrześcijaństwo religią panującą w cesarstwie
Mesjasz
学び始める
zesłany przez Boga zbawca, który odbuduje niezależne królestwo Izraela i wprowadzi sprawiedliwe rządy.
Paweł z Tarsu
学び始める
ok. 10-67 r. n.e. Urodził się w mieście Tars, a wykształcenie zdobył w Jerozolimie. Około 35-36 r. n.e. przyjął chrzest w Damaszku i przeszedł na chrześcijaństwo. Odbył trzy podróże misyjne- na Cypr, do Azji mniejszej oraz do Efezu. Wywarł ogromny wpływ na chrześcijaństwo, ponieważ głosił nową religię nie tylko wśród Żydów, lecz także pośród innych narodów. Podczas prześladowań chrześcijan w Rzymie został uwięziony i skazany na śmierć przez ścięcie. Niedługo potem uznano go za świętego.
Ryba
学び始める
Obok krzyża, była najbardziej rozpoznawalnym znakiem chrześcijan. Symbol ten ma swoje źródło w słowach Chrystusa, który zapowiedział apostołom, że głosząc jego nauki, staną się rybakami ludzi. Wielu chrześcijan tatuowało ją sobie na ciele.
Teologia
学び始める
nauka dotycząca zasad religii
Chrystogram
学び始める
To jeden z najpopularniejszych symboli chrześcijaństwa. Powstał z połączenia liter "X" i "P", które w języku greckim są dwiema pierwszymi literami słowa Christos.
Chrystus
学び始める
Przedstawiony jako Dobry Pasterz, symbolizuje opiekę Mesjasza nad wiernymi. Miał on dbać o chrześcijan, tak jak troskliwi pasterze czuwają nad swoimi owcami.
Heretyk
学び始める
Wyznawca poglądów religijnych sprzecznych z zasadami panującej religii.
235 r. n.e.
学び始める
początek kryzysu wewnętrznego w cesarstwie (Rzym)
395 r. n.e.
学び始める
Podział Imperium Rzymskiego na cesarstwo zachodniorzymskie i wschodniorzymskie, którego dokonał Teodozjusz Wielki. Stolicą cesarstwa wschodzniorzymskiego został Konstantynopol, a na zachodzie najważniejszą rolę odgrywał Rzym.
476 r. n.e.
学び始める
upadek cesarstwa zachodniorzymskiego
Attyla
学び始める
ok. 406-453 r. n.e. Był władcą państwa Hunów, które powstało w Europie Środkowej w V w. n.e. Początkowo rządził razem ze swoim bratem, jednak w 445 r. n.e. zamordował go podczas polowania. Attyla zorganizował liczne najazdy na tereny Imperium Rzymskiego, aby wymusić od cesarzy wysokie okupy. Budził tak duże przerażenie, że w Eropie nazywano go "biczem bożym".
Wandalowie
学び始める
Germańskie plemiona Wandalów w okresie wędrówek ludów przemierzyły całą Europę i dotarły aż do Afryki Północnej, gdzie założyły własne państwo. Wandalowie żyli z łupów wojennych i piractwa na Morzu Śródziemnym. W 455 r. n.e. zdobyli Rzym i wywieźli z miasta ogromne bogactwa. Dokonali wówczas ogromnego spustoszenia stolicy cesarstwa zachodniorzymskiego. Obecnie słowo "wandal" oznacza człowieka celowo niszczącego czyjąś własność.

Imperium Rzymskie

Imperium Rzymskie, czyli Cesarstwo Rzymskie było starożytnym państwem, obejmujących obszary basenu Morza Śródziemnego. Powszechnie przyjmuje się, że początkiem Cesarstwa Rzymskiego był rok 27 p.n.e., kiedy to Gajusz Oktawiusz otrzymał od senatu tytuł „wywyższony przez bogów", przyjmując imię Oktawian August. Upadek Cesarstwa Rzymskiego nastąpił etapowo: w 395 r. n.e. Imperium Rzymskie zostało podzielone na zachodniorzymskie (ze stolicą w Rzymie) i wschodniorzymskie (ze stolicą w Konstantynopolu). Upadek Cesarstwa zachodniorzymskiego nastąpił w 476 r. n.e.

Starożytny Rzym – osiągnięcia

Imperium Rzymskie osiągnęło wysoki poziom rozwinięcia państwa i zachowało wiele rozwiązań, a także znanych postaci do czasów współczesnych. Z naszej lekcji dowiesz się, jacy bogowie rzymscy byli obecni w życiu rzymian aż do czasów chrześcijańskich, kim był Wergiliusz, Horacy czy Owidiusz, a także czym zasłynął Juliusz Cezar czy Spartakus. Cezar jest jedną z najbardziej znanych postaci starożytnych. Dzięki Fiszkotece zdobędziesz również wiedzę na temat Forum Romanum, pax romana czy rzymskich wodociągach (akwedukt).

Starożytne imperia i nie tylko

Korzystając z Fiszkoteki możesz zdobyć wiele potrzebnych i przede wszystkim ciekawych informacji na temat czasów starożytnych i historii naszego kontynentu. Zdecydowanie polecamy temat Cesarstwa Rzymskiego, który możesz rozwijać poprzez dodatkowe lekcje, takie jak: Bogowie Rzymscy czy Cyfry Rzymskie. Pogłębiaj również wiedzę na temat starożytnej Grecji, która stanowi kolebkę naszej kultury. Polecamy wiedzę na temat ustrojów politycznych, z których do dnia dzisiejszego korzystają państwa europejskie: Ustroje polityczne starożytnej Grecji i Rzymu. Nauka z Fiszkoteką jest bardzo prosta i skuteczna! Specjalnie dla Ciebie opracowaliśmy tak ciekawe tematy, do dzieła!

コメントを投稿するにはログインする必要があります。