mechanizmy obronne

 0    18 フィッシュ    guest3572675
mp3をダウンロードする 印刷 遊びます 自分をチェック
 
質問 język polski 答え język polski
wyparcie
学び始める
usuniecie nieprzyjemnych wspomnień, myśli lub uczuć z świadomości. Na przykład zapomnienie o traumatycznym wydarzeniu.
projekcja
学び始める
przypisywanie innym osobom własnych nieakceptowalnych uczuć lub impulsów. Na przykład osoba agresywna może oskarżać innych o wrogość
zaprzeczenie
学び始める
odmowa przyjęcia do wiadomości rzeczywistości, która jest zbyt trudna do zaakceptowania. Na przykład osoba chora poważnie ignoruje diagnozę.
reakcja upozorowana
学び始める
zachowywanie się w sposób odwrotny do swoich prawdziwych uczuć. Na przykład okazywanie przesadnej życzliwości wobec kogoś, kogo się nie lubi.
słodkie cytryny
学び始める
podkreślenie pozytywnych stron przykrej sytuacji
kwaśne winogrona
学び始める
degredacja znaczenia tego co nam nie wyszło
izolacja
学び始める
oddzielenie emocji od myśli lub działań. Na przykład mówienie o traumatycznym wydarzeniu w sposób chłodny i zdystansowany.
intelektualizacja
学び始める
skupianie się na analizie faktów i szczegółów w celu uniknięcia konfronatcji z emocjami. Na przykład osoba, która dowiaduje sję o poważnej chorobie, zamiast odczuwać strach, koncentruje się na badaniach naukowych i szczegółach leczenia.
racjonalizacja
学び始める
tworzenie logicznych lub moralnie akceptowalnych wyjaśnień dla swoich działań, aby uniknąć poczucia winy. Na przykład tłumaczenie złego zachowania „koniecznością”
kompensacja
学び始める
próba zrównoważenia własnych słabości poprzez rozwijanie innych umiejętności lub cech. Na przykład osoba, która czuje się niedoceniana w pracy, stara się osiągnąć sukces w sporcie.
identyfikacja
学び始める
naśladowanie lub utożsamianie się z inną osobą, aby radzić sobie z lękiem lub poczuciem niższości. Na przykład dziecko naśladujące zachowanie bohatera filmowego.
sublimacja
学び始める
przekształcenie nieakceptowalnych impulsów w akceptowalne działania. Na przykład agresje można wyładować poprzez sport.
regresja
学び始める
powrót do wcześniejszych, bardziej prymitywnych sposobów radzenia sobie z problemami. Na przykład dorosły zachowuje się jak dziecko w obliczu stresu
hipochondria
学び始める
przekonanie, że jest się chorym lub zachoruje mimo braku wystarczających ku temu przesłanek. Na przykład ktoś, kto sobie nie radzi z życiowymi trudnościami, ciągle odwiedza lekarzy, obawiając się poważnej choroby.
przemieszczenie
学び始める
przenoszenie uczuć, np. złości, z jednego obiektu na inny, który jest bezpieczniejszy. Na przykład wyładowanie frustracji na bliskiej osobie zamiast na szefie.
wycofanie
学び始める
unikanie trudnych sytuacji poprzez izloacje od otoczenia lub unikanie konfrontacji. Na przykład po kłótni rezygnuje z rozmowy a woli grać w gry.
idealizacja
学び始める
przecenianie pozytywnych cech osób, sytuacji lub obiektów i ignorowanje ich wad. Na przykład ktoś zakochuje się, widzi partnera jako doskonałego i pomija wszelkie oznaki problemów w relacji.
dysocjacja
学び始める
chwilowa utrata poczucia tożsamości lub odłączebie od rzeczywistości, często w odpowiedzi na traumę. Na przykład osoba przeżywająca silny stres opisuje uczucie, jakby „obserwowała siebie z boku” i nie uczestniczyła bezpośrednio w sytuacji.

コメントを投稿するにはログインする必要があります。