Skóra złożona z dwóch warstw: zewnętrznej-naskórka; wewnętrznej-skóry właściwej. Szkielet wewnętrzny-główna część to szkielet osiowy. Układ krwionośny jest zamknięty, posiada serce po brzusznej stronie ciała. Układ nerwowy po grzbietowej stronie ciała.
Zamieszkujący wody słone, jak i słodkie. Większość żyje w strefie przybrzeżnej, gdzie dociera dużo światła. W tych warunkach dobrze rozwijają się organizmy stanowiące pokarm ryb. Inne gatunki żyją na dużych głębokościach, gdzie nie dociera światło.
Ciało pokryte jednowarstwowym nabłonkiem. Nie posiadają szkielety wewnętrznego, ale zewnętrzny-szkielet, muszla. Układ krwionośny jest otwarty. Układ nerwowy po brzusznej stronie ciała. Są zmiennocieplne.
To narząd ryb kostnych. Objętość gazów w nim zawartych może się zmieniać. Dzięki niemu ryba utrzymuje określone położenie ciała oraz zmienia głębokość zanurzenia. Ryby chrzestne nie mają pęcherza pławnego.
Ryby chrzęstnoszkieletowe nie mają pęcherza prawnego przez co muszą ciągle pływać, by nie opaść na dno. U tych ryb wymiana gazowa zachodzi tylko wtedy, gdy płyną z otwartym pyskiem.