ŚRODOWISKO PRZYRODNICZE POLSKI I JEGO OCHRONA

 0    38 フィッシュ    weronikaweronia
mp3をダウンロードする 印刷 遊びます 自分をチェック
 
質問 język polski 答え język polski
Nieckowate zagłębienie, które powstało w obrębie pola firnowego i jest otoczone z trzech stron stromymi ścianami skalnymi. Obecnie większość kotłów polodowcowych jest wypełniona wodą i tworzy jeziora cyrkowe.
学び始める
Kocioł polodowcowy (cyrk, kar)
Ciąg głębokich uskoków tektonicznych oddzielający platformę wschodnioeuropejską od jednostek tektonicznych Europy Zachodniej.
学び始める
Strefa Teisseyre'a–Tornquista (strefa T–T)
Naturalne nagromadzenie surowców mineralnych, które może być eksploatowane przez człowieka.
学び始める
Złoże mineralne
Okres ochładzania się klimatu i zwiększania się zasięgu lądolodu.
学び始める
Glacjał
Okres ocieplania się klimatu i zmniejszania się zasięgu lądolodu.
学び始める
Interglacjał
Rzeźba terenu, w której formy polodowcowe są dobrze zachowane.
学び始める
Rzeźba młodoglacjalna
Rzeźba terenu, w której formy polodowcowe uległy obniżeniu i wyrównaniu.
学び始める
Rzeźba staroglacjalna
Klimat panujący na przedpolu lądolodu zarówno w czasach historycznych (w plejstocenie), jak i obecnie. Odznacza się niską temperaturą powietrza oraz występowaniem porywistych wiatrów.
学び始める
Klimat peryglacjalny
Porozumienie zawarte między wybranymi krajami europejskimi znoszące kontrolę na granicach wewnętrznych państw sygnatariuszy. Polska przystąpiła do niego w 2007 r.
学び始める
Układ z Schengen
Potocznie miasta na prawach powiatu. Obejmują wyłącznie obszary większych miast.
学び始める
Powiaty grodzkie
Potocznie powiaty obejmujące zarówno tereny wiejskie, jak i miejskie.
学び始める
Powiaty ziemskie
Ilość wody, którą może wykorzystać jeden mieszkaniec danego regionu w ciągu roku.
学び始める
Wskaźnik dostępności wody
Procentowy udział powierzchni jezior w ogólnej powierzchni danego obszaru.
学び始める
Jeziorność
Morze położone w obrębie szelfu kontynentalnego.
学び始める
Morze szelfowe
Mniejsza ilość opadów atmosferycznych po zawietrznej stronie przeszkody terenowej, np. wzniesienia.
学び始める
Cień opadowy
Ciepły, suchy i porywisty wiatr fenowy występujący w Tatrach. Wieje po zawietrznej stronie pasma górskiego.
学び始める
Halny
Opady atmosferyczne występujące wtedy, gdy powietrze silnie nagrzane od podłoża wznosi się, ochładza i skrapla.
学び始める
Opady konwekcyjne
Opady atmosferyczne wywołane ochładzaniem się powietrza podczas pokonywania bariery wysokościowej (np. pasma górskiego).
学び始める
Opady orograficzne
Opady atmosferyczne wywołane wznoszeniem się ciepłego powietrza w strefie, w której spotykają się masy powietrza o różnej temperaturze.
学び始める
Opady frontalne
Rozległy obszary wyróżniający się pod względem krajobrazowym, na którym działalność gospodarcza podlega niewielkim ograniczeniom. Może pełnić funkcję korytarza ekologicznego.
学び始める
Obszar chronionego krajobrazu
Szczególnie cenny obiekt przyrody ożywionej bądź nieożywionej, np. pojedyncze drzewo (rzadziej grupa drzew), aleja, głaz narzutowy, jaskinia.
学び始める
Pomnik przyrody
Utwór geologiczny zajmujący zwykle niewielki, ale ważny ze względu na walory naukowe lub dydaktyczne obszar (np. formacja geologiczna, wychodnia skał, nagromadzenie skamieniałości, fragment wyrobiska).
学び始める
Stanowisko dokumentacyjne
Niewielka pozostałość ekosystemu ważna dla zachowania różnorodności biologicznej (np. śródpolne lub śródleśne oczko wodne, kępa drzew i krzewów, bagno, torfowisko, skarpa, stanowisko rzadkich lub chronionych gatunków).
学び始める
Użytek ekologiczny
Fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujący na ochronę ze względu na szczególne walory widokowe i estetyczne.
学び始める
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy
Międzynarodowe porozumienie dotyczące ochrony obszarów wodno-błotnych (np. bagien, błot, torfowisk, zbiorników wodnych) i żyjących na tych obszarach gatunków ptactwa wodnego.
学び始める
Konwencja ramsarska
Program, którego celem jest zachowanie szczególnie cennych i zagrożonych wyginięciem w skali Europy gatunków roślin i zwierząt oraz ich siedlisk. W ramach programu utworzono sieć obszarów objętych ochroną przyrody oraz korytarze ekologiczne.
学び始める
Natura 2000
Program UNESCO, którego istotą jest budowanie zrównoważonych relacji między człowiekiem a środowiskiem poprzez tworzenie międzynarodowej sieci rezerwatów biosfery. W tych rezerwatach chroni się i obserwuje przyrodę oraz prowadzi badania naukowe
学び始める
„Człowiek i Biosfera”
Gatunek charakterystyczny dla dawnych epok lub okresów geologicznych, który w prawie niezmienionym stanie przetrwał do dziś (np. wierzba lapońska).
学び始める
Relikt
Gatunek, który w naturalnych warunkach występuje tylko w określonym regionie, np. traszka karpacka.
学び始める
Endemit
Negatywny wpływ człowieka na środowisko.
学び始める
Antropopresja
Przeżyźnienie wód związkami azotu i fosforu na skutek przedostawania się do nich dużych ilości nawozów mineralnych i środków ochrony roślin. Skutkuje zakwitem sinic i glonów oraz zmniejszeniem ilości tlenu w zbiornikach wodnych.
学び始める
Eutrofizacja wód
Wydzielanie do atmosfery pyłów i gazów ze źródeł znajdujących się na wysokości nieprzekraczającej 40 m. Odpowiadają za nią m.in. urządzenia grzewcze, np. kotły w gospodarstwach domowych oraz transport samochodowy.
学び始める
Niska emisja
Powstaje w wyniku nagromadzenia w powietrzu pyłów PM 2,5 oraz PM 10, sadzy, tlenków siarki i tlenku węgla pochodzących ze spalin samochodowych oraz ogrzewania budynków węglem.
学び始める
Smog siarkowy
Zmniejszenie wartości użytkowej gleby poprzez pogorszenie jej właściwości fizycznych (zaburzenie struktury) lub chemicznych (np. zakwaszenie) albo obniżenie jej wartości biologicznej (zniszczenie warstwy próchnicznej).
学び始める
Degradacja gleby
Pozbawienie gleby wartości użytkowej.
学び始める
Dewastacja gleby
Obszar o wybitnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych oraz powierzchni większej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda.
学び始める
Parki narodowe
Obszar o powierzchni mniejszej niż 500 ha utworzony w celu ochrony konkretnego elementu środowiska przyrodniczego.
学び始める
Rezerwaty przyrody
Obszar objęty ochroną ze względu na nieprzeciętne walory przyrodnicze, kulturowe i krajobrazowe. Na terenie parku krajobrazowego można prowadzić działalność gospodarczą, która nie powoduje znacznego przekształcenia krajobrazu.
学び始める
Parki krajobrazowe

コメントを投稿するにはログインする必要があります。