Tablica Mendelejewa - układ okresowy pierwiastków chemicznych do wydrukowania

4.1  7    73 フィッシュ    kikitest
mp3をダウンロードする 印刷 遊びます 自分をチェック
 
質問 język polski 答え język polski
srebro
学び始める
Ag
glin
学び始める
Al
argon
学び始める
Ar
arsen
学び始める
As a
złoto
学び始める
Au
bor
学び始める
B
bar
学び始める
Ba
beryl
学び始める
Be
bizmut
学び始める
Bi
brom
学び始める
Br
węgiel
学び始める
C
wapń
学び始める
Ca
kadm
学び始める
Cd
chlor
学び始める
Cl
kobalt
学び始める
Co
chrom
学び始める
Cr
cez
学び始める
Cs
miedź
学び始める
Cu
fluor
学び始める
F
żelazo
学び始める
Fe
gal
学び始める
Ga
wodór
学び始める
H
hel
学び始める
He
rtęć
学び始める
Hg
has
学び始める
Hs
jod
学び始める
I
iryd
学び始める
Ir
potas
学び始める
K
krypton
学び始める
Kr
lit
学び始める
Li
magnez
学び始める
Mg
mangan
学び始める
Mn
azot
学び始める
N
sód
学び始める
Na
niob
学び始める
Nb
neodym
学び始める
Nd
neon
学び始める
Ne
nikiel
学び始める
Ni
nobel
学び始める
No
neptun
学び始める
Np
tlen
学び始める
O
osm
学び始める
Os
fosfor
学び始める
P
protaktyn
学び始める
Pa
ołów
学び始める
Pb
pallad
学び始める
Pd
promet
学び始める
Pm
polon
学び始める
Po
platyna
学び始める
Pt
pluton
学び始める
Pu
rad
学び始める
Ra
rubid
学び始める
Rb
ren
学び始める
Re
roentgen
学び始める
Rg
rod
学び始める
Rh
radon
学び始める
Rn
ruten
学び始める
Ru
siarka
学び始める
S
antymon
学び始める
Sb
selen
学び始める
Se
krzem
学び始める
Si
cyna
学び始める
Sn
stront
学び始める
Sr
tellur
学び始める
Te
tor
学び始める
Th
tytan
学び始める
Ti
uran
学び始める
U
wanad
学び始める
V
wolfram
学び始める
W
ksenon
学び始める
Xe
itr
学び始める
Y
cynk
学び始める
Zn
cyrkon
学び始める
Zr

Co to jest tablica Mendelejewa?

Tablica Mendelejewa to potocznie układ okresowy pierwiastków. Znajomość tablicy jest niezbędna do nauki chemii, a także fizyki. Muszą się z nią zmierzyć wszyscy uczniowie szkoły podstawowej, liceum, a także studenci kierunków technicznych. Tablica Mendelejewa dokładna zawiera zestawienie wszystkich pierwiastków chemicznych w postaci rozbudowanej tabeli. Pierwiastki uporządkowane są według ich rosnącej liczby atomów. Układ okresowy w prosty sposób przedstawia zależność właściwości chemicznych. Tablica Mendelejewa nie jest taka trudna, jak z początku się wydaje!

Tablica Mendelejewa - krótka historia

Pierwsza wersja układu okresowego zawierała 90 pierwiastków i została opublikowana w 1869 roku przez rosyjskiego chemika Dmitrija Mendelejewa. Legenda głosi, że naukowiec długo pracował nad układem i finalna wersja przyśniła mu się, gdy był wyczerpany pracą. Pierwiastki ułożył na podstawie znajomości fizykochemicznych materii, które przekształcił w tablicę, która wkrótce została nazwana jego nazwiskiem. Podczas prac nad tablicą Mendelejew przewidział istnienie 8 dodatkowych pierwiastków i pozostawił dla nich wolne miejsca w opracowanym układzie. Jeszcze podczas życia chemika odkryto trzy z tych pierwiastków: german, gal i skand. Duże znaczenie dla układu okresowego miało odkrycie przez Ernesta Rutherforda jądra atomu i opublikowanie tabeli protonów, neutronów i elektronów w kolejnych pierwiastkach. We współczesnej tablicy Mendelejewa jako podstawę kolejności przyjmuje się liczbę atomową i elektronową budowę atomu, a nie masę atomową jak wcześniej. Przez lata do układu okresowego dodawano kolejne pierwiastki, w 2013 roku stwierdzono istnienie, który jest w trakcie procedury włączania go do tablicy Mendelejewa.

Jak nauczyć się tablicy Mendelejewa?

Oferowane przez nas Fiszki to najlepszy sposób na nauczenie się układu okresowego. Szybko poznasz wszystkie pierwiastki chemiczne, a potem w dowolnej chwili możesz powtarzać materiał i do niego wracać i odświeżać sobie nabytą wiedzę. Z fiszkami szybko przyswoisz tablice Mendelejewa i zapamiętasz ją na długie lata. Sprawdź także inne nasze fiszki, które przydadzą Ci się zarówno w szkole, jak i w życiu codziennym: stopnie wojskowe oraz stopnie policyjne oraz prezydenci polski. Na naszej stronie możesz nie tylko korzystać z gotowych kursów i lekcji, ale także tworzyć swoje własne na wybrany przez siebie temat. Gdy stworzysz lekcję, możesz udostępniać ją innym użytkownikom i dzielić się wiedzą. To świetny sposób na wspólną naukę!

コメント:

zombi300 彼は書きました: 2011-09-19 17:17:21
Fajny ten teścik - pozdro

コメントを投稿するにはログインする必要があります。