unie polsko litewskie

 0    5 フィッシュ    marlon
mp3をダウンロードする 印刷 遊びます 自分をチェック
 
質問 język polski 答え język polski
1385 – unia krewska w Krewie
学び始める
książę Litwy, Jagiełło, został poprzez małżeństwo (faktyczne i polityczne) z Jadwigą królem Polski, łącząc unią dwa państwa. W zamian miał przejść wraz ze swoim ludem na chrześcijaństwo, walczyć z Krzyżakami i wypuścić więźniów politycznych. Rok później został ochrzczony jako Władysław Jagiełło oraz koronowany. Unia krewska rozpadła się w 1399 roku, po śmierci Jadwigi.
1401 – unia wileńsko-radomska
学び始める
potwierdzona i zmieniana w Wilnie i Radomiu – była efektem bezdzietnej śmierci Jadwigi i porażki Litwy w bitwie nad Worsklą. Witold (kuzyn Jagiełły) miał sprawować rządy na Litwie, a po jego śmierci władza miała wrócić do Władysława.
1413 – unia horodelska w Horodle
学び始める
wprowadziła instytucję odrębnego wielkiego księcia na Litwie. Ustalono też, że decyzje dotyczące krajów mają zapadać przy współudziale szlachty polskiej i litewskiej, co było gwarancją odrębności Litwy.
1499
学び始める
unia krakowsko-wileńska
1569 (1 lipca) – unia lubelska –
学び始める
powstanie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Król Zygmunt II August powołał wspólny sejm dla Litwy i Polski (Korony), co oznaczało unię realną, czyli funkcjonowanie dwóch odrębnych państw połączonych osobą władcy, sejmem, polityką zagraniczną.

コメントを投稿するにはログインする必要があります。