Balladyna - streszczenie lektury

5  1    24 フィッシュ    blablabla
mp3をダウンロードする 印刷 遊びます 自分をチェック
 
質問 język polski 答え język polski
Kto jest autorem "Balladyny"?
学び始める
Juliusz Słowacki
Rodzaj literacki:
学び始める
dramat (dramat romantyczny)
Gatunek literacki:
学び始める
tragedia.
Bohaterowie -kobiety:
学び始める
Matka – wdowa, Balladyna, Alina – córki Wdowy
Bohaterowie - mężczyźni:
学び始める
Pustelnik – wygnany Popiel III, Kirkor – pan zamku, Filon – pasterz, Grabiec – syn zakrystiana, Fon Kostryn – naczelnik straży w zamku Kirkora, Gralon – rycerz Kirkora, Kanclerz, Wawel – dziejopis, Paź, Poseł ze stolicy Gnezna, oskarżyciel sądowy, lekarz koronny
Bohaterowie fantastyczni:
学び始める
Goplana – nimfa, królowa Gopła; Chochlik, Skierka
Miejsce akcji:
学び始める
rejony jeziora Gopło oraz pola pod murami Gniezna (walki Kirkora i jego żołnierzy z obozem „samozwańca”)
Czas akcji:
学び始める
legendarny – „mityczny” odwołujący się do mitu o Lechu – założycielu państwa polskiego i dynastii Popiellidów. W dramacie obejmuje okres czterech dni.
Problematyka utwóru:
学び始める
Problem władzy, sprawiedliwości, moralności. Funkcjonowanie w świecie dobra i zła, przedstawione w utworze na zasadzie kontrastu - dobro zwycięża zło, nawet jeśli z początku wydaje się inaczej. W "Balladynie" obecne są liczne wątki baśniowe (np. Goplana i jej poddani) oraz legendarne (król Popiel III).
Struktura utworu:
学び始める
utwór podzielony na pięć aktów, zapoczątkowany wstępem – listem dedykacyjnym wystosowanym do Zygmunta Krasińskiego, zakończony Epilogiem
AKT I
学び始める
1. Kirkor odwiedza Pustelnika. Ten radzi Kirkorowi wziąć za żonę biedną dziewczynę. 2. Zakochana w Grabcu Goplana wysyła Chochlika i Skierkę, żeby skierowały Kirkora do chaty Wdowy, a samego Grabca strzegły przed spotkaniem z Balladyną. 3. Kirkor przybywa do chaty wdowy i jest oczarowany pięknem jej córek. Nie potrafi się zdecydować, którą z nich poślubić. 4. Wdowa podpowiada mu przeprowadzenie malinowego konkursu. 5. Balladyna wymyka się na spotkanie z Grabcem.
AKT II
学び始める
1. Goplana dowiadując się, że Grabiec spotkał się z Balladyną zamienia go w wierzbę płaczącą. 2. Odbywa się malinowy konkurs. 3. Balladyna zabija Alinę. 4. Balladyna pojawia się z powrotem na polanie, Goplana (świadek całego zdarzenia) odzywa się do niej głosem zmarłej siostry i zostawia Balladynie na czole czerwoną plamę (kara za popełnienie zbrodni). 5. Balladyna mówi matce, że Alina uciekła, sama przyjmuje zaręczyny Kirkora.
AKT III
学び始める
1. Kirkor wyjeżdża w celu przywrócenia tronu Popielowi III. 2. Balladyna zamyka matkę w wieży, sama idzie do Pustelnika w sprawie plamy. 3. Pustelnik domyśla się prawdy o zbrodni. 4. Pustelnik gubi koronę Lecha, którą zabiera dla Grabca Goplana, po czym zamienia go w króla dzwonkowego. 5. Okazuje się, że Kostryn wie o zbrodni. Uważa, że Gralon też i że zagraża Balladynie, dlatego wspólnie go zabijają.
AKT IV
学び始める
1. Uczta w zamku, Balladyna zmyśla na temat swojego pochodzenia. 2. Pojawia się jej matka w łachmanach, żali się, że zamknięto ją w wieży bez jedzenia. 3. Balladyna wypiera się matki i wypędza ją z zamku. 4. Kirkor obiecuje Pustelnikowi odnalezienie korony Lecha. 5. Balladyna zabija Grabca i zleca Kostrynowi zabójstwo Pustelnika. 6. Balladyna z Kostrynem chcą przejąć tron więc wyruszają z koroną Lecha do Gniezna walczyć z Kirkorem.
AKT V
学び始める
1. Goplanę męczy poczucie winy, odlatuje więc wraz z kluczem żurawi. 2. Kostryn pokonuje Kirkora pod Gnieznem. 3. Po bitwie Balladyna otruwa Kostryna podając mu chleb krojony zatrutym nożem. 4. Balladyna zasiada na tronie i rozpoczyna sąd: zabójcę Kostryna i Aliny skazuje na śmierć. Wyrodną córkę, która wyrzekła się matki również skazuje na śmierć. Po wydaniu 3 wyroków ginie rażona piorunem.
Balladyna
学び始める
Córka wdowy i siostra Aliny. Jest leniwa, lekkomyślna, próżna, nieuczciwa i żądna władzy. Nie kocha Kirkora, ale ma nadzieję na życie opływające w luksusy, pragnie zostać królową. Aby wszystko poszło po jej myśli jest gotowa zamordować nie tylko siostrę, ale też wiele innych osób, które potencjalnie stoją jej na drodze. Na tyle wstydzi się swojego pochodzenia, że ukrywa matkę w wieży i nie przyznaje się do niej. Balladyna w dramacie jest symbolem zła.
Alina
学び始める
Córka wdowy i siostra Balladyny, w dramacie symbol dobra i niewinności. Jest uczynną, pracowitą i kochającą córką. Można powiedzieć, że występuje jako totalne przeciwieństwo Balladyny. Godzi się wyjść za Kirkora tylko pod warunkiem, że do zamku będzie mogła zabrać ze sobą rodzinę. Gdy leży martwa w krzakach malin odnajduje ją Filon i zakochuje się w niej.
Wdowa
学び始める
Matka Aliny i Balladyny. Wdowa bardzo kocha córki i gdy dowiaduje się od Balladyny o ucieczce Aliny bardzo się martwi. W zamku jest okrutnie traktowana przez Balladynę, a gdy ta wyrzuca ją z zamku traci wzrok od porażenia piorunem. Pojawia się podczas sądu i mówi o niewdziecznym potraktowaniu przez córkę, jednak nie chce zdradzić jej imienia. Wdowa w dramacie symbolizuje matczyną miłość.
Kirkor
学び始める
Szlachetny pan zamku, chce przywrócić na tron Pustelnika, czyli Popiela III. Za jego radą szuka żony wśród prostych, ubogich kobiet, gdyż pragnie prostoty, uczciwości i niewinności. Ginie podczas walki o koronę Lecha, która miała przywrócić władzę Popielowi III. Kirkor to symbol szlachetności i uczciwości.
Pustelnik
学び始める
Wygnany król Popiel III, musi ukrywać się jako Pustelnik przed okrutnym królem Popielem IV. Jest wzorem szlachetności, patriotyzmu i uczciwości. Ludzie szanują go i chodzą do niego po rady. Gdy Kirkor dowiaduje się, że Pustelnik był niegdyś królem pragnie przywrócić czasy jego świetności i zwrócić mu tron. Jest w posiadaniu wyjątkowej korony Lecha - nie jest dane mu jednak zostanie królem gdyż ginie z polecenia Balladyny.
Grabiec
学び始める
Wiejski pijak i prostak. Zakochuje się w nim Goplana, on w tym samym czasie spotyka się z Balladyną, za co zostaje zamieniony w wierzbę. Jednak po czasie Goplana daje mu koronę Lecha i robi z niego króla dzwonkowego. Balladyna zabija go, ponieważ chce przejąć koronę.
Kostryn
学び始める
Von Kostryn, dowódca straży na zamku Kirkora. Łajdak, oszust i łotr. Sprzymierza się z Balladyną w celu zdobycia władzy. Wygrywa bitwę z Kirkorem jednak ginie wkrótce potem, otruty przez Balladynę.
Goplana
学び始める
Nimfa wodna, włada Gopłem. Zakochana w człowieku - Grabcu. Robi dla niego wszystko m.in. sprowadza Kirkora do domu wdowy, żeby odwrócić uwagę Balladyny od Grabca. Jednak kiedy zaczyna ingerować w sprawy ludzi, dzieją się rzeczy złe. Przerażona tym co uczyniła i targana wyrzutami sumienia opuszcza Gopło wraz z kluczem żurawi.
Chochlik i Skierka
学び始める
Sługi Goplany, radosne, psotne duszki. Wykonują wszystkie jej polecenia, choć nie zawsze z pożądanym skutkiem.

Balladyna – streszczenie

Balladyna”, czyli dramat w pięciu aktach, który w 1834 roku napisał Juliusz Słowacki, nieodmiennie jest w kanonie szkolnych lektur, omawianych na lekcjach języka polskiego. Dramat „Balladyna” został wydany w Paryżu i został zadedykowany Zygmuntowi Krasińskiemu. Lektura stanowi jedno z najważniejszych dzieł epoki romantyzmu i przynależy do dramatu (rodzaj literacki) oraz tragedii (gatunek literacki). Streszczenie Balladyny bez problemu znajdziesz w internecie, z nami jednak podstawowe informacje przyswoisz niezwykle szybko i skutecznie. Zestaw „Balladyna – streszczenie lektury” okaże się bezcenną pomocą przed sprawdzianem z polskiego.

Balladyna – streszczenie szczegółowe

Balladyna” to opowieść o żądzy władzy i dorastaniu do roli zbrodniarza, w utworze dojrzymy również przejawy tragizmu człowieka uwikłanego w konflikty wewnętrzne i powikłania relacji wewnątrzrodzinnych. Do głównych bohaterów należą tytułowa Balladyna, jej siostra Alina, wdowa, Goplana czy Pustelnik. W naszym zestawie znajdziesz również podstawowe informacje o czasie i miejscu akcji, występujących motywach, problematyce utworu i jego strukturze. Streszczenie Balladyny nie będzie Ci już potrzebne!

Lekcje polskiego z Fiszkoteką

Przedmioty humanistyczne, a zwłaszcza język polski, opierają się w dużym stopniu na szczegółach, dlatego Balladyna - test może przyjąć formę bardzo dokładnych pytań. Warto powtórzyć sobie wcześniej wszystkie wiadomości, posiłkując się naszym opracowaniem „Balladyny”. Do wyboru mamy również wiele innych ciekawych lekcji, m.in. Liryka, z której dowiesz się wszystkiego na temat tego rodzaju literackiego! Polecamy również praktyczne zestawy typu Test – części mowy, z pewnością bardzo przydatne na lekcji polskiego, a także, jeżeli Cię akurat zainteresuje, to możesz poznać Sentencje Horacego. Na naszej stronie znajdziesz co tylko zechcesz!

コメント:

Najczu 彼は書きました: 2011-06-02 19:01:43
To nie jest streszczenie. To tylko informacje z opracowania. Powinny się tu znaleźć jakieś informacje o treści oprócz wymienienia bohaterów płci żeńskiej i męskiej.

Maniek 彼は書きました: 2011-11-21 20:57:10
mnie to tam bardzo pomogło thx :P

コメントを投稿するにはログインする必要があります。