historia do egzaminu szczegółowe daty część 1

 0    22 フィッシュ    zuzannabujalska28
mp3をダウンロードする 印刷 遊びます 自分をチェック
 
質問 答え
966
学び始める
Chrzest Polski, przyjął go Mieszko I, a udzielił go Polsce czeski biskup Jordan
968
学び始める
organizacja pierwszego biskupstwa w Polsce w Poznaniu, biskupem został Jordani był podległy bezpośrednio papieżowi
972
学び始める
bitwa pod Cedynią, wojska polskie pod dowództwem Czcibora brata Mieszka I pokonały wojska niemieckie margrabiego Hodona
1000
学び始める
zjazd w Gnieźnie, Bolesław Chrobry spotkał się z cesarzem Ottonem III, wymieniono prezenty, cesarz udzielił zgody na koronację królewską Bolesława Chrobrego.
1018
学び始める
pokój w Budziszynie po kilkunastoletniej wojnie Polski z Niemcami, był korzystny dla Polski która zatrzymała tereny Milska i Łużyc.
1025
学び始める
koronacja i śmierć Bolesława Chrobrego.
1031
学び始める
najazd na Polskę Niemiec i Rusi ucieczka z kraju Mieszka II kryzys państwa polskiego. Mieszko II został okaleczony wrócił do Polski i zaprowadził porządek ale w 1034 roku zmarł.
1039
学び始める
najazd na Polskę księcia czeskiego Brzetysława, Polska została zrujnowana, w tym roku tez wrócił do Polski książę Kazimierz Odnowiciel i przystąpił do odbudowy zniszczonego kraju.
1076
学び始める
koronacja królewska Bolesława Śmiałego. Bolesław Śmiały poparł papieża Grzegorza VII w jego sporze z cesarzem Henrykiem IV dzięki czemu papież zgodził się na koronację królewską. Polska na krótko została ponownie królestwem.
1124
学び始める
przyłączenie do Polski Pomorza Zachodniego z Kołobrzegiem i Szczecinem.
1138
学び始める
Bolesław Krzywousty, który sam walczył ze swoim bratem Zbigniewem, a w końcu go zabił, chciał aby jego synowie uniknęli tego, dlatego ustanowił zasadę senioratu w myśl której najstarszy z Piastów jako senior miał władzę nad całym krajem, a,
1180
学び始める
zjazd w Łęczycy książęta piastowscy zgodzili się aby seniorem został najmłodszy syn Bolesława Krzywoustego Kazimierz Sprawiedliwy. Tym samym jedna z podstawowych zasad ustanowionych przez Bolesława Krzywoustego została złamana.
1226
学び始める
sprowadzenie przez księcia Konrada Mazowieckiego Krzyżaków do Polski książę Konrad nie potrafił samodzielnie powstrzymać najazdów plemion pruskich więc zaprosił na ziemie północnego Mazowsza Zakon Krzyżacki.
1227
学び始める
zjazd w Gąsawie zabójcy nasłani przez księcia pomorskiego Świętopełka i księcia wielkopolskiego Władysława Odonica zabili księcia zwierzchniego Leszka Białego. to całkowicie zachwiało zasadą senioratu i zaczął się okres całkowitego rozbicia dzielnicowego.
1241
学び始める
bitwa wojsk polskich i innych chrześcijańskich z wojskami tatarskimi pod Legnicą, Polacy przegrali zginął książę Henry Pobożny. Tatarzy wcześniej spustoszyli tereny wschodniej i środkowej Europy w tym część ziem polskich.
1295
学び始める
koronacja królewska Przemysława II. Pierwsza koronacja królewska pod koniec okresu rozbiciadzielnicowego niestety Przemysł II rok później został zamordowany.
1300
学び始める
koronacja królewska Wacława II
1309
学び始める
Zakon Krzyżacki podstępnie zajął Pomorze Gdańskie.
1320
学び始める
koronacja królewska Władysława Łokietka
1331
学び始める
bitwa pod Płowcami, starcie wojsk polskich Władysława Łokietka z wojskami Zakonu Krzyżackiego.
1333
学び始める
śmierć Władysława Łokietka i koronacja królewska Kazimierza Wielkiego.
1000
学び始める
Utworzono też pierwszą w Polsce metropolię (arcybiskupstwo), arcybiskupem został brat św. Wojciecha- Radzim Gaudenty. Utworzono też nowe biskupstwa w Krakowie, Kołobrzegu i Wrocławiu.

コメントを投稿するにはログインする必要があります。