paremie ił 76-90

 0    15 フィッシュ    ddusik24
mp3をダウンロードする 印刷 遊びます 自分をチェック
 
質問 答え
NEMO EX SUO DELICTO MELIOREM SUAM CONDICTIONEM FACERE POTEST
学び始める
Nikt nie może polepszyć swojej sytuacji w wyniku własnego czynu bezprawnego. - Wejście w zatarg z obowiązującym prawem nigdy nie prowadzi do zdobycia lepszej pozycji w społeczeństwie przez jednostkę.
NEMO PLUS COMMODI HEREDI SUO RELINQUIT QUAM IPSE HABUIT.
学び始める
Nikt nie może pozostawić swojemu dziedzicowi więcej korzyści, niż sam posiadał. - (różne wyjątki, np. art 169 § 1 KC) - spadkobierca dziedziczący prawa czy ruchomości/nieruchomości po danej osobie, nie może dostać nigdy więcej niż owa osoba posiadała.
NEMO PLUS IURIS AD ALIUM TRANSFERRE POTEST, QUAM IPSE HABET
学び始める
Nikt nie może przenieść na drugą osobę więcej praw, niż sam posiada. - zasada odnosi się w prawie rzymskim do tzw. pochodnych sposobów nabywania własności – nikt nie może rozdzielać praw i korzystać z nich, nie posiadając ich.
NEMO PRO PARTE TESTATUS, PRO PARTE INTESTATUS DECEDERE POTEST.
学び始める
Nikt nie może rozporządzać/dysponować swoim majątkiem częściowo na mocy testamentu, częściowo na mocy ustawy. - Pierwszeństwo w kwestiach spadkowych ma testament. W przypadku jego braku dziedziczenie odbywa się w trybie określonym przez ustawę (dzied
NEMO PRUDENS PUNIT, QUIA PECCATUM EST, SED NE PECCETUR.
学び始める
Nikt rozumny nie karze dlatego, że popełniono przewinienie, lecz dlatego/ale po to, by nie popełniano go ponownie – sankcja, którą zostaje opatrzona ustawa powinna zapobiegać popełnianiu danego czynu przez odbiorców prawa, a nie mieć na celu wyłącznie
. NEMO SIBI IPSE CAUSAM POSSESSIONIS MUTARE POTEST.
学び始める
Nikt nie może sam sobie zmienić podstawy prawnej posiadania. / Nikt sam, wewnętrznym aktem woli, nie może zmienić sobie podstawy posiadania – Przejęcie własności następuje poprzez umowę z jej aktualnym właścicielem, a nie wskutek wyłącznej woli nabywc
NON OMNE QUOD LICET HONESTUM EST
学び始める
Nie wszystko, co jest dozwolone, jest uczciwe. - nie wszystko, co jest nawet prawnie dozwolone jest zgodne z normami etyki
NON SUNT IUDICANDAE LEGES
学び始める
Ustawy nie podlegają osądzeniu. - Instytucje egzekwujące prawo nie powinny podejmować się jego oceniania - „Prawo jest rozkazem suwerena, opatrzonym sankcjami”
NOSTRUM EST IUDICARE SECUNDUM ALLEGATA ET PROBATA.
学び始める
Powinniśmy sądzić zgodnie z przedłożonymi I pewnymi dowodami – Wyrok zapadający przed sądem powinien być zgodny z dowodami pojawiającymi się w trakcie postępowania i wskazującymi na winę jednej z stron.
. NOTORIA NON EGET PROBATIONE.
学び始める
Okoliczności powszechnie znane nie wymagają dowodów. - gdy okoliczności popełnienia przestępstwa są powszechnie znane, to nie trzeba ich poprzeć konkretnymi dowodami.
NULLA INIURIA EST, QUAE IN VOLENTEM FACIT.
学び始める
Nie wyrządza się krzywdy chcącemu. - podejmując działanie zgodne z prawem nie należy spodziewać się żadnej krzywdy.
NULLA PACTIONE EFFICI POTEST, NE DOLUS PRAESTETUR
学び始める
Umową nie można wyłączyć odpowiedzialności za podstęp. - pozostawanie w zmowie co do podstępu wobec osoby postronnej nie pozwala na uniknięcie odpowiedzialności za działanie na jej szkodę.
NULLA POENA SINE CULPA.
学び始める
Nie ma kary bez winy. - (art. 1 §3 KK) - Gdy komuś nie można udowodnić winy, nie należy go karać.
NULLI RES SUA SERVIT.
学び始める
Nie można mieć służebności na rzeczy własnej. - (art. 247 KC) - Posiadanie danej rzeczy nie obliguje do ustalenia na niej służebności lub w przypadku jej wcześniejszego nabycia wyklucza ją.
NULLUM CRIMEN SINE LEGE.
学び始める
Nie ma przestępstwa bez ustawy. - (art. 1 §1 KK) – Nie można pociągnąć do odpowiedzialności osoby popełniającej czyny, który nie jest objęty ustawą.

コメントを投稿するにはログインする必要があります。