Tragedia rozpoczyna się prologiem, nie mamy, tak jak w tragedii antycznej – punktu kulminacyjnego Zakończeniem utworu, a jednocześnie rozwiązaniem akcji, jest scena samobójczej śmierci kochanków.
Romeo i Julia, czyli ponadczasowi, tragiczni kochankowie:
„Romeo i Julia” – Szekspira nieodmiennie są w kanonie podstawowych lektur szkolnych omawianych na lekcjach polskiego. W zestawie znajdziesz informacje takie jak: czas i miejsce akcji, gatunek i rodzaj literacki, struktura utworu i motywy występujące w dramacie.
„Romeo i Julia” – streszczenie
Przedmioty humanistyczne, a zwłaszcza język polski, opierają się w dużym stopniu na szczegółach, dlatego kartkówka może przyjąć formę pytań i odpowiedzi. Warto powtórzyć sobie wcześniej wszystkie wiadomości, posiłkując się opracowaniem lektury „Romeo i Julia”.
Szekspir – epoka literacka
Choć niektórzy podważają w ogóle istnienie Szekspira, to jednak powszechnie uznaje się, że tworzył on na przełomie XVI/XVII wieku. Dlatego zaliczymy „Romeo i Julię” do epoki literackiej zwanej elżbietańską – przełom renesansu i baroku. Natomiast rodzaj i gatunek literacki to dramat, a dokładniej szekspirowska tragedia.