Style architektoniczne

4  1    22 フィッシュ    lenka1
印刷 遊びます 自分をチェック
 
質問 答え
学び始める
romański
学び始める
renesans
学び始める
barok
学び始める
rokoko
学び始める
klasycyzm
学び始める
neoromanizm
学び始める
neogotyk
学び始める
neorenesans
学び始める
neobarok
学び始める
eklektyzm
学び始める
styl arkadowy
学び始める
modernizm
学び始める
secesja
学び始める
starożytny Egipt
学び始める
starożytna Mezopotamia
学び始める
starożytna Persja
学び始める
architektura mykeńska
学び始める
architektura kreteńska
学び始める
Grecja w okresie klasycznym
学び始める
architektura islamu
学び始める
starożytny Rzym
学び始める
gotyk

Style w architekturze

W tej lekcji znajdziesz style architektoniczne wraz ze zdjęciem przedstawiającym najbardziej charakterystyczne budowle dla każdego z nich. Jak wiadomo, wraz z każdą epoką zmieniały się nie tylko style w sztuce, muzyce, modzie, ale też w architekturze. Dla osób, które uczą się o tym na studiach, ten kurs będzie miłym przypomnieniem, dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z historią sztuki - koniecznością. Nie martw się jednak na zapas, nauka o historii architektury może być niezwykle fascynująca. Styl romański, styl gotycki i inne style architektury tylko czekają, żeby je odkryć!

Style architektoniczne - cechy

Wraz z upływem lat zmieniały się gusta i mody w architekturze. Ze względu na cechy charakterystyczne budowli, możemy przypisać je do konkretnego stylu architektonicznego. W ten sposób zostały załączone do każdej fiszki reprezentatywne budowle z każdego okresu. Wymieniając cechy architektury renesansu, należy wymienić czytelność, prostotę, harmonię i zwartość planu. Warto też zapamiętać czym jest arkada (łuk wsparty na dwóch kolumnach) często występująca w architekturze renesansowej. Cechy architektury baroku różnią się znacznie od cech poprzedniego stylu. W baroku królował monumentalizm i dynamika. Dekoracje były bogate, zwykle zdobione złotem (zwłaszcza w architekturze kościelnej), dominował przepych i ciężkie proporcje.

Matura na 100%

Rozpoznawanie stylów architektonicznych jest podstawą już w gimnazjum, ale także kluczowym zagadnieniem na maturze z historii czy z polskiego. Dlatego przed tymi ważnymi egzaminami warto powtórzyć sobie style architektoniczne. Jeżeli natomiast interesujesz ciekawą architekturą i chciałbyś przyjrzeć się bliżej kilku znanym budowlom, to Fiszkoteka służy pomocą: Wielki Mur Chiński, świątynia Artemidy w Efezie.

コメントを投稿するにはログインする必要があります。