Świętoszek - streszczenie lektury

 0    11 フィッシュ    blablabla
mp3をダウンロードする 印刷 遊びます 自分をチェック
 
質問 język polski 答え język polski
Autor:
学び始める
Molier, właściwie Jean Baptiste Poquelin
Epoka:
学び始める
oświecenie
Rodzaj literacki:
学び始める
dramat.
Gatunek literacki:
学び始める
komedia charakterów.
Czas akcji:
学び始める
XVII wiek.
Miejsce akcji:
学び始める
Paryż, mieszkanie Orgona
Problematyka:
学び始める
zaślepienie fałszywą pobożnością, konfrontacja pozorów z rzeczywistością.
Główni bohaterowie:
学び始める
Orgon, Tartuffe, Elmira, Marianna, Damis, Walery, Doryna, Kleant, Pani Pernelle.
Komizm i humor w „Świętoszku”:
学び始める
występują postacie komiczne, komiczny jest także język
Struktura „Świętoszka”:
学び始める
Utwór składa się z pięciu aktów,
Punkt kulminacyjny:
学び始める
Punktem kulminacyjnym ma miejsce w scenie trzeciej aktu trzeciego, w której dochodzi do pierwszego spotkania sam na sam Tartuffe’a z Elmirą i okazuje się, że mężczyzna ma zamiar „przyprawić rogi” Orgonowi.

Świętoszek - opracowanie

Świętoszek to zwięzła i zgrabna komedia, napisana w XVII wieku (oświecenie) przez Moliera. Udało mu się tak poważny temat, jak obłuda i nadużywanie wartości moralnych umieścić w ramach komedii, dodając co rusz zabawne powiedzonka i dowcipne żarty, co, wbrew pozorom, świetnie prezentuje się jako całość, nie budząc zgorszenia. Molier, jako utalentowany pisarz, posłużył się zgrabnym wierszem, w odpowiedni sposób dzieląc tekst na dialogi. Dał radę w ten sposób stworzyć spójną, przyjemną i całkiem naturalną komedię, która w teatrach grywana jest po dziś dzień.

Świętoszek - streszczenie

Komedia opowiada o tytułowym Świętoszku, który poprzez obłudę i zakłamanie dąży do określonych celów, nie bacząc na konsekwencje, próbuje wpłynąć na członków rodziny Orgona, wkupić się w jej łaski. Cała komedia warta jest nie tylko przeczytania, ale też, a właściwie przede wszystkim obejrzenia w teatrze. Piętnuje ona częste zachowania współczesnego świata, takie jak obłuda, popadanie w skrajności, fanatyzm. Jeśli chodzi o zagadnienie ‘świętoszek - bohaterowie’, to w komedii tej występują m.in. takie postacie, jak: Tartuffe (tytułowy Świętoszek), Orgon, Pani Pernelle (matka Orgona), Marianna (córka Orgona), Damis (syn Orgona), Elmira (żona Orgona).

Molier - Świętoszek i inne lektury na Fiszkotece

Jeżeli sprawdzian z lektury zbliża się nieuchronnie, a Tobie nie udało się całej przeczytać - nie martw się! Dzięki szybkim lekcjom Fiszkoteki powtórzysz najpotrzebniejsze informacje szybko i łatwo bezpośrednio przed egzaminem. Dzięki temu możesz być pewien, że zdanie testu przyjdzie Ci z łatwością. Nowoczesna forma fiszek pomoże Ci dużo szybciej zapamiętać pożądany materiał. Jeśli chcesz w ten sposób powtórzyć sobie również inne lektury, to wystarczy, że wpiszesz hasło do naszej wyszukiwarki. Z naszej strony polecamy m.in. lekcje: Stary człowiek i morze, Makbet, Quo Vadis.

コメントを投稿するにはログインする必要があります。