Dziady – lektura obowiązkowa
Dziady to cykl czterech dramatów, których autorem jest polski poeta Adam Mickiewicz. Dziady nazywane są dramatem amorficznym, ponieważ ich struktura nie jest spójna. Poszczególne części dzieła dzieli tematyka: Dziady cz 2 jest dramatem społecznym, część 4 to dramat miłosny, a w dziady cz 3 Mickiewicz podejmuje tematykę narodowo - rewolucyjną. Różny jest także czas powstawania dzieł. Wszystkie dramaty łączy tylko postać głównego bohatera, który w poszczególnych częściach zmienia swe imiona:
Upiór, Gustaw, Konrad. Dziady charakteryzują się przeplataniem scen: sceny tragiczne sąsiadują z groteską, a fantastyczne są przeplatane ze scenami realistycznymi.
Adam Mickiewicz – krótka biografia
Adam Mickiewicz należy do największych polskich twórców literatury. Mickiewicz urodził się w 1798 roku w rodzinie wywodzącej się z drobnej szlachty. Po ukończeniu szkoły przyszły poeta przeprowadził się do Wilna, gdzie rozpoczął studia na tamtejszym uniwersytecie. Dalsze życie Mickiewicza było podzielone na etapy, podczas których mieszkał m.in w Rosji, Dreżnie i Paryżu. Polecamy nasze streszczenia najpopularniejszych dzieł stworzonych przez Adama Mickiewicza:
Pan Tadeusz – streszczenie,
Konrad Wallenrod oraz
Adam Mickiewicz – sonety krymskie.
Nauka z Fiszkoteką
Ze względu na fakt, że
dramat Dziady jest niezwykle ważnym dziełem w historii polskiej literatury, jest to pozycja, którą powinien przeczytać każdy Polak. Opracowanie przygotowane przez specjalistów z Fiszkoteki może być więc przydatne nie tylko uczniom i maturzystom. Z fiszkami szybko i skutecznie powtórzysz sobie najważniejsze fakty związane z tą historyczną powieścią. Nasza innowacyjna metoda umożliwia uczenie się za pomocą wszystkich zmysłów. Kolorowe grafiki,
nagrania mp3 i Inteligentny System Powtórek sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nasza lekcja zawiera krótkie streszczenie każdej części Dziadów, a także odpowiedzi na takie pytania, jak: kto napisał Dziady oraz w jakiej epoce literackiej powstał dramat.