zjawisko fizyczne, proces tworzenia mieszaniny jednorodnej (roztworu właściwego) polegający na wnikaniu cząstek jednej substancji między cząstki drugiej substancji
Woda i roztwory wodne - teraz ucz się chemii bez stresu!
Nauka chemii niejednokrotnie kojarzy się uczniom tylko ze szkolnym odpytywaniem, stresem i przerażeniem z nimi związanym. Tymczasem chemia, nawet ta w szkolnym wydaniu, należy przecież do dziedziny nauk przyrodniczych, co oznacza, że towarzyszy nam ona w codziennym życiu. Warto ten argument przytoczyć zniechęconemu uczniowi, a następnie zachęcić go do pracy z fiszkami, które pomogą zachwycić się bogactwem chemicznym otaczającego nas na co dzień świata. Fiszki dotyczące wody i roztworów wodnych jako związków chemicznych odwołują się przecież do naszych naocznych doświadczeń. Woda to życie!
Woda i roztwory wodne - definicje dają się lubić!
Fiszki zawierające definicje związków wody z innymi substancjami chemicznymi w formie roztworów sprawiają, że uczenie się tych - niełatwych przecież dla ucznia - definicji staje się efektywne, przyjazne wyobraźni i przyjemne. Każde z pojęć, takich jak chociażby: dipol, koloid, czy zawiesina, zgromadzonych w lewej kolumnie fiszek, dopełniane jest edukacyjnie dokładną, szczegółową, a jednocześnie napisaną zrozumiałym językiem definicją chemiczną. Taka metoda odpowiednika definiens i definiendum, czyli pojęcia definiowanego i jego treści, uczy także porządkowania własnego myślenia i ścisłości wyrażania wiedzy. A to już kapitał znacznie wykraczający poza szkolną rzeczywistość poprawnej odpowiedzi. Woda i jej roztwory wodne to dobra okazja do takich ćwiczeń umysłu, bo wyobraźnia młodego chemika może go także wspierać w budowania wrażliwości na cały otaczający człowieka świat przyrody, którego częścią jest chemia.